mobile_wrapper
03.12.2015 14:57

Lata Brandis - neobyčejná jezdkyně - paradrezura

Lata Brandis - neobyčejná jezdkyně - paradrezura

Na níže uvedeném odkazu najdete několik slov o neobyčejné jezdkyni Latě Brandis

Pro ty, kteří nevědí, kdo byla Lata Brandisová (1895 – 1981) uvádím, že to byla jediná žena, která kdy dokázala zvítězit ve Velké pardubické. Stalo se to roku 1937, kdy s klisnou kinského chovu „Normou“  vyhrála 56. ročník Velké pardubické. Do závodu ji přihlásil její bratranec Zdenko Radslav Kinský, který byl chovatelem a majitelem klisny Normy.

A rodina Kinských nezapomněla. Po této slavné a přitom nedoceněné jezdkyni, která by byla tetičkou dnešní Eleonory Kinské dal Borgo, pojmenovala rodina Kinských dal Borgo před sedmi lety svou nově narozenou klisničku českého původu. A tak přišla na svět hnědka „Lata Brandys“.

Přestože rodina Kinských žije od roku 1948 v Itálii, na české kořeny nezanevřela. V italském Arezze, kde se naší representance v paradrezuře Anastasje Vištalové podařilo získat třetí místo na mezinárodních paradrezurních závodech nás kontaktovala Eleonora Kinská a tlumočila nám přání své a svého otce Giovanni Kinského dal Borgo, aby právě tato česká klisnička „Lata Brandys“ representovala Českou republiku na paradrezurních závodech s českou paradrezurní jezdkyní. A tak započala spolupráce jezdeckého klubu Ronex jehož  je Anastasja členkou a jejíž členkou se stala i Eleonora Kinská. Ta si v loňském roce zařídila české občanství, čímž splnila poslední přání svého dědečka, hraběte Norberta Kinského, který musel v roce 1948 opustit Českou republiku a natrvalo se usadil v Itálii.

Klisna „Lata Brandys“ má svou domovskou stáj v italské Pise, ve stáji Eleonori Kinské, která na ní i sama závodí. Anastaja na ní startovala poprvé tento víkend na Mistrovství Itálie v paradrezuře. Požádali jsme o možnost povolení tohoto startu, abychom prověřili jak Nasta bude „Latu“ zvládat při minimální možnosti tréninku (seděla na ní teprve po páté). A vyplatilo se. „Lata“ je naštěstí v klasickém drezurním tréninku  a tak se pobídky příliš neliší od toho jak trénujeme Nastinu domácí klisnu „Dominique“. Dvojice předvedla velice pěknou a suveréní jízdu, kterou si vysloužila v Team Testu 73.3% a v Individual testu dokonce 75% což ji neoficielně zařadilo na druhé místo. Porazit je dokázala pouze Sara Morganti, která je v současnosti na druhém místě ve světovém paradrezurním  žebříčku. Na základě těchto výsledků bylo dohodnuto, že Nasta bude na posledních kvalifikačních závodech na paralympiádu v Riu, které se konají v lednu v Holandsku startovat na obou klisnách tj. své „Dominique“ a kinské „Latě Brandys“. To jí dá šanci získat hned čtyři dobré výsledky a posunout se tak ve světovém žebříčku o kousek výš a tím také blíže k letence do Ria.

Velký dík patří rodině Kinských dal Borgo za bezplatné zapůjčení „Laty“ včetně dopravy na mezinárodní závody, Eleonoře Kinské a jejímu příteli Nicola Neri Casarosa za drezurní přípravu „Laty“  v Itálii i její doprovod na závody.

 
Nahoru