OH Tokio 2020

Jezdectví v současné době na OH zastupují tři disciplíny: Skoky, Drezura a Všestrannost (původní název Military, skládá se ze třech zkoušek - drezura, cross country, parkur). V každé disciplíně se udělují medaile individuální i týmové. Ženy i muži soutěží dohromady v rámci jednoho pořadí.

Datum konání: 23. 7. 2021 – 8. 8. 2021
Počet sportovců: 6
Disciplíny: Skoky, Všestrannost

 

Na koni do Tokia

Účast českých jezdců na olympijských hrách v Tokiu 2020/2021

Tradice českého jezdectví sahá daleko do historie a jedná se o velmi oblíbené sportovní odvětví. Česká jezdecká federace zaštiťuje sportovní disciplíny skoky, drezura, všestrannost, spřežení, voltiž, reining, vytrvalost, pony a dále paradisciplíny: paradrezura, paravoltiž, kde k dnešnímu dni eviduje 17 710 registrovaných sportovců, 7 763 registrovaných koní, což jasně ukazuje, jak jsou jezdecké sporty v naší zemi oblíbené. Pro letošní Olympijské hry je za Českou republiku v rámci jezdeckého sportu kvalifikován rekordní počet sportovců a disciplín.

„Již tak vysoká účast šesti sportovců ve dvou jezdeckých disciplínách a jednoho jezdce v paradrezuře na letošních Olympijských a Paralympijských Hrách v Tokiu je obrovským úspěchem českého jezdectví. Za Českou jezdeckou federaci jsme nesmírně rádi, že jsme naše reprezentanty mohli mimo jiné podpořit v nesmírně složitém procesu cesty do Tokia. Každý si zřejmě dokáže představit, jak velkou komplikací pro výpravu do Japonska je přetrvávající pandemie onemocnění Covid-19, která velkou mírou přidělává spoustu nejen administrativní práce nám, jezdcům a jejich týmům, ale má i velký dopad na samotné konání olympijských a paralympijských her. Málo kdo však už ví, jak náročné je například zajistit přepravu našich čtyřnohých atletů do dalekého Japonska. Koně musí nejprve projít týdenní před-exportní karanténou, která je centrálně zajištěna v německých Cáchách odbornou společností Peden Bloodstock. Před vstupem do této izolace je potřeba, aby koně podstoupili množství testů a rozborů, které potvrzují jejich zdravotní stav schopný pro cestu i účast v Tokiu. Po absolvování karantény, kde je mimo jiné spolu s koňmi už i veškeré jezdecké vybavení pro jezdce a jeho koně, se přesouvají koně k odletu do belgického Lutychu, kde na ně bude čekat speciálně připravené speciálně uzpůsobené kargo letadlo. Jezdci se následně budou dopravovat do Tokia za svými koňmi tak, aby se co nejdříve mohli společně aklimatizovat a připravovat na samotné sportovní výkony. Všem našim reprezentantů nesmírně držíme palce,“ uvedla prezidentka České jezdecké federace Olga Plachá.


Oficialní partneři