Před několika hodinami byla zveřejněna nová pravidla jezdeckého sportu pro sezonu 2023. Jedním z témat debaty je i změna startovních čísel. Bohužel média pouze konstatovala změnu bez uvedení důvodu a vývoje této situace.
Před několika lety byla v ČR provedena změna startovních čísel na čísla celoživotní.
Bohužel tato nešťastná změna byla od prvopočátku velmi hlasitě kritizována funkcionáři závodů, kteří s těmito čísly musí pracovat v rámci výkonu své funkce. Díky jejich komplikovanosti byla nemožná identifikace v rámci opracoviště a kolbiště.
K čemu jsou využívána startovní čísla?
Identifikaci koně
Kontrole, zda je daný kůň na opracovišti
K písemnému zápisu výsledků a průběžnému vyhodnocování pořadí rozhodčími nezávisle na elektronickém zpracování
Ke kontrole výsledků (diktují se za sebou SČ a porovnávají se z elektronickým zpracováním)
K nahlášení dekorovaných na opracoviště
Veterinární kontrole, kondičce (hlášení čísla koně veterináři a zapisovatelům pro označení správného koně v seznamech)
K zakládání pasů při závodech (číslo se nalepí na pas a ten je založen dle SČ), je tím zjednodušeno vyhledávání pasů.
Toto všechno bylo při celoživotních číslech velmi komplikované.
V neposlední řadě je třeba zmínit, že všechny moderní výsledkové systémy používají číselné řady startovních čísel pro konkrétní závody i z důvodů, které byly zmíněny.
Na základě výše uvedeného vzešel od Komise pořadatelů ČJF podnět k návratu používání startovních čísel v číselné řadě pro konkrétní závody. Je to systém aktivní ve většině jezdecky vyspělých zemí a je považován za návrat k normálu.
Bohužel systém celoživotních čísel se dal považovat za nestandartní a při praktickém užívání přinesl více komplikací než pozitiv.
Závěrem tohoto vyjádření Komise pořadatelů ČJF je třeba poděkovat jezdecké veřejnosti za akceptaci této změny, která již v následujících dnech letošní sezony přinese jistě zlepšení komunikace mezi funkcionáři závodů a jezdci.
Za Komisi pořadatelů ČJF zpracovali pánové Aleš Suchánek a Richard Bauer.