Ondřej Zvára


FOTO: ČOV

věk: 38

subjekt: Stáj Arcus Czech

Začal jezdit doma na ponících pod vedením táty, později pana Ing. Václava Štechera, jako junior na republikové úrovni. Ihned po maturitě, kterou složil na SZeŠ Benešov, nastoupil k Ing. Milanovi Pěchoučkovi do Oldstaje, kde strávil více jak rok a pak odešel do Francie k sestrám Augier de Moussac.

S nimi se dostal na necelý rok k trenérovi Nelsonu Pessoovi a poté se vrátil ještě na jednu sezónu k Milanovi Pěchoučkovi. Další dva roky působil ve Všemilech u pana Martince, kde trénoval s Petrem Doležalem. Od roku 2009 následovala stáj Arcus paní Hany Rechové, kde začal spolupracovat s trenérem Miroslavem Půlpánem. Nyní se s koňmi paní Rechové přesunul do domovské stáje v Ostrově u Vlašimi.

Ondřej Zvára patří mezi stálé účastníky mezinárodních soutěží na nejvyšší úrovni, je členem reprezentačního A týmu, 2 x účast na Světových jezdeckých hrách – v roce 2014 v Caen s koněm Cento Lano a v roce 2018 v Tryonu s koněm Quimero M.

Na Olympijské hry se kvalifikoval se dvěma koňmi – Cento Lano a Quimero M. 

 

Cento Lano


FOTO: Ondřej Zvára

věk: 17
chovatel: P.V.B.A.Dwerse HagenDe Heer Jos
Ceulemans, Sint-Katelijne-Waver, Belgie
majitel: Rechová Hana,Kuřim, Bven, JHM
plemeno: belgický sportovní kůň
země původu: Belgie

 

Původ: 

Otec: Cento Lano – württemberger
Matka: Mystery Van De Dwerse Hagen
Otec matky: Eoghan du Mervaux

Do České republiky přišel mezi 4 – 5 rokem, kdy se již od začátku jevil jako kůň do „velkého“ sportu. Cento Lano je silný hřebec s dobrým charakterem. Přestože je poměrně hlučný, nikdy nikomu neublížil. I ve svých letech se stále těší velmi dobrému zdraví a to startuje v soutěžích obtížnosti 150 cm a výše již od svých 8 let. Mimo svoji sportovní kariéru působí také jako plemenný hřebec, který je oblíbený především v zahraničí. 

Cento Lano je velice inteligentní kůň. Pozná své lidi, které respektuje a věří jim. Jen vyvoleným dopřeje krátké pomazlení. Mezi jeho nejoblíbenější pamlsky patří mrkev, kostkový cukr a jen vybrané druhy pamlsků. Při práci je vždy ochotný a snaží se vyhovět jezdci. Je to energický kůň, rozhodně ne, mouchy snězte si mě. Má velmi rád procházky v terénu, ničeho se nebojí a všude vleze. Na závodech o sobě dá vědět hned při příjezdu hlasitým řehtáním. Na parkuru je velký bojovník, skáče srdcem, a pokud se cítí dobře, vždy se snaží překonat všechny překážky bez chyby, to je určitě jeho velká přednost, kterou podtrhuje jeho obrovská síla a elasticita. Aby si na závodech dokázal dostatečně odpočinout a dosyta se nažrat, musí stát na klidném místě s minimálním pohybem ostatních koní.


Oficialní partneři